آخرین مطالب
خانه / یادداشت ها و توصیه ها / دیدگاه جوانان نسبت به والدین

دیدگاه جوانان نسبت به والدین

دیدگاه جوانان نسبت به والدین
معمولاً جوان شکایت دارد که والدین ” روحیه ما را درک نمی کنند ، به شخصیت ما احترام نمی گذارند ، عقاید خود را به ما تحمیل می کنند و …” جوانان می گوید : آن ها متعلق به نسل دیگری هستند و روحیه نسل جوان را درک نمی کنند ، دنیایی تفاوت بین عقاید و دیدگاه های ما با والدین وجود دارد و آنها حتی سطح سواد و تحصیلات والدین خود را قبول ندارند ، چرا که در بسیاری از موارد جوانان تحصیلات خود را امروزی تر و کارآمدتر از والدین خود می دانند.
این در حالی است که بزرگسالان نیز رفتارها و عقاید فرزندانشان را نمی پذیرند. پای صحبت هرکدام که می نشینی ، می شنوی : جوانان امروزی گستاخ شده و احترام بزرگتر و کوچکتری معنی خود را از دست داده و فکر می کنند قد کشیده اند عقل کل شده اند ، هنوز خوب و بد را از هم تشخیص نداده ، حرف ، حرف خودشان است ، هر چه که بگویی انگار برای دیوار حرف می زنی و از همین رو خشک و مستبدانه رفتار می کنند و گاه نسبت به واکنش های فرزندان خود بی توجه می مانند.
گرچه جوان، دیگر فرزند خردسال نیست که تحت فرمان و تملک والدین باشد اما این بدان معنا نیست که او را در انجام هر عملی آزاد بگذاریم .
ضرر آزادی بیش از حد ، به اندازه محدودیت های بی مورد و غیر منطقی است که به هر حال همچون زخمی چرکی ، زمانی سرباز خواهد کرد . اگر خانواده از ترس این که مبادا فرزندش اشتباهی مرتکب شود امکان هر تجربه ای را از او گرفته و همچون کودکی خردسال با نوجوان خود رفتار کند ، اعتماد به نفس را برای او معنی کرده است.
جوانی که همیشه با محدودیت رفتاری مواجه بوده و فرصتی برای رشد اجتماعی به دست نیاورده ، تنها متکی بودن را آموخته و نمی داند در صورت مواجه شدن با وضعیت های متشابه چون شکست یا عدم توفیق در کارها چه واکنشی از خود نشان دهد .
زیرا تحت هیچ شرایطی تصمیم گیری و برخورد با مشکلات را تجربه نکرده و طبیعی ست که نه تنها در زمان حال بلکه در زمان آینده نیز به جای تجربه اندوزی و قرار گرفتن در جریان مواج زندگی ، ‌به دنبال یک حامی ، یک نقطه اتکا و ساحلی امن و آرام باشد .
چنین افرادی تغییر را به ندرت می پذیرند و همیشه سعی در حفظ وضعیت با ثبات دارند.
آیا چنین کسی در دنیای سراسر تغییر و تحول امروزی که دگرگونی های کلی یا جزیی را سبب می شود جایی برای موفقیت و کامیابی خواهد داشت ؟
با ایجاد مقرراتی ، سلامت و سعادت خانواده را تضمین کنیم.
برخی از خانواده ها جوان را به بهانه به دست آوردن تجربه و آزادی به حال خود رها می کنند. اما آیا جوان توان تصمیم گیری صحیح و منطقی را در تمام شرایط زندگی دارد ؟ و اصلاً به دست آوردن تجربه به چه قیمتی ؟ گاهی به دست آمدن برخی تجربیات به قیمت اشتباهات جبران ناپذیری تمام می شود که سعادت و سلامت را برای جوان به آرزویی محال و دست نیافتنی تبدیل می کند .
از آنجا که نوجوان تجربه لازم را برای زیستن در اجتماع بزرگ کسب نکرده و در بیشتر مواقع در تصمیم گیری ها تابع احساسات و عواطف درونی خود می باشد ، الزامی است که از سوی والدین به شیوه ای اصولی مورد کنترل قرار گیرد.
جوان به دلیل خصوصیات خاص اخلاقی مثل زود باوری ، بسیار سریع تحت تأثیر سخنان و کردار دیگران قرار می گیرد و به سبب کم تجربگی به سرعت ، افکار دیگران را پذیرفته و به خواست های آنان تن می دهد.
از آنجا که نوجوان سریع دست به عمل می زند و بیشتر اوقات به صورت احساسی عمل می کند تا آنکه عقل سلیم و منطق بر رفتارش حکم فرما باشد ، لذا منطقی است تا با وضع پاره ای از م

 

درباره‌ admin@jafari

رفتن به نوارابزار